Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Jiří Havel (27. 7. 1924 - 18. 9. 2016)

Básník a prozaik se narodil v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou. Krajinu Českého ráje však musela jeho rodina roku 1939 opustit a Havel byl později totálně nasazen. Po válce vystřídal řadu různých zaměstnání, byl účetním, vychovatelem mládeže, obchodním cestujícím, redaktorem okresních novin. Od roku 1953 působil jako redaktor v nově založeném časopise pro mládež Pionýr. Pod Havlovým vedením Pionýr (po roce 1968 přejmenován na Větrník) začal uvolňovat svoji vazbu na Pionýrskou organizaci a orientoval se na zájmy všech mladých čtenářů. V roce 1971 byl Jiří Havel odvolán z funkce šéfredaktora a vyškrtnut ze Svazu spisovatelů, rehabilitace se dočkal až po roce 1989.

Po pěti sbírkách pro dospělé, které vyšly na počátku autorovy kariéry, píše Jiří Havel pro děti. Spolupracuje s dětskými časopisy (Sluníčko, Mateřídouška), podílel se na koncipování čítanek pro základní školy. Je autorem textů k desítkám leporel, humorným tónem oživil původně didakticky účelový útvar takzvaného malovaného čtení.

Jeho knihy pro čtenáře školního věku jsou založeny na hře s jazykem, objevování jeho bohatosti. Je to vidět například v knize Člověče, nemrač se, která vyšla v roce 1972 a stala se pro mnoho čtenářů prvním setkáním s jazykovými hříčkami a hlavolamy. V dalších knihách rozvíjí Jiří Havel poetiku nonsensu, druhou linii pak představují lyricky laděné verše.

 

Ucelený průřez Havlovou nonsensovou poezií přináší výbor s příznačným titulem Království nesmyslů (2000), kam byly soustředěny hravé texty říkadlového typu pro nejmenší i úsměvné epické básně, jejichž vtipné pointy ocení spíše starší čtenáři. Básnický triptych ze 70 a 80. let 20. století Veselé noty (1978), Malovaný svět (1984) a Než zazvoní potřetí (1988), na jehož výsledné podobě se podílel ilustrátor Karel Franta, je tematicky propojen a seznamuje děti se světem hudby, výtvarného umění a divadla. K lyrické linii Havlovy tvorby se přiřazuje útlá sbírka Kdo vodí koně po pěší zóně (1994). Třináct básnických textů věnovaných Praze a jejím kulturním památkám v proměnách ročních období je zakomponováno do celoplošných ilustrací Denisy Wagnerové.

Neopominutelný je Havlův přínos českému kreslenému seriálu. Příhody psa Barbánka  a jeho přítele Honzy, kterým dala výtvarnice Věra Faltová velmi poutavou podobu komiksu, doprovázejí malé čtenáře už od roku 1976. Do roku 1990 se objevovaly pravidelně na stránkách dětského časopisu Ohníček  a poté každý měsíc vycházely v časopise Sluníčko. Havel vložil do postavy veselého psa Barbánka  jasně čitelný výchovný záměr, čtenáři ale oceňují zejména humor a nadsázku příběhů. Barbánkovy příhody už vyšly v pěti dílech knižně. Poslední z nich obohatila pod názvem Barbánek a já předvánoční trh roku 2008.

 

 

 

Získaná ocenění:

 

První ceny v textařských soutěžích Svátků písní Olomouc 1977,1980,1982

 

Zlatá stuha České sekce IBBY za celoživotní dílo v oblasti literatury pro děti, první držitel ocenění z roku 2004

 

Kdo má smysl pro nesmysl, nominace na Knihu roku nakladatelství Albatros 2007

 

Cena učitelů za přínos k rozvoji českého čtenářství 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  .